مصاحبه خبرگزاری ایرنا با موسسه پویا

تهران – ایرنا – «هر کس در مدرسه‌ای را باز کند، در زندانی را بسته است»؛ این گفته ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی است. گفته‌ای که بوضوح اهمیت آموزش را نشان می‌دهد. بدون شک تحصیل و مهارت آموزی پلی برای موفقیت انسان‌ها است و در همین راستا سازمان‌های دولتی و مردم نهاد در تلاش هستند تا کودکان بازمانده از آموزش را به چرخه تحصیل بازگردانند.
طبق آمارها در سال ۹۶ بین سنین ۶ تا ۱۳ سال ۱۴۲ هزار و بین سنین ۶ تا ۱۱ سال نیز ۹۸ هزار و ۸۴۰ کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۲۰۰ مورد بر اساس آمارها خارج از کشورند و ۹۷ هزار مورد در داخل هستند. همچنین از این تعداد ۱۹ هزار مورد تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار گرفته و اغلب کودکان معلول هستند.
در این مسیر اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری بهزیستی، کمیته امداد و سازمان های مردم نهاد(ان جی او) در تلاش هستند تا آن دسته از کودکانی که به علت فقر از درس و مدرسه بازمانده اند را تحت حمایت و پوشش قرار داده و آنها را به چرخه تحصیل بازگردانند.
بازگرداندن کودکان به تحصیل نشان از اهمیت آموزش در نقاط مختلف کشور دارد. همان طور که در شعر و ادبیات فارسی نیز به این مهم اشاره شده است:«چنین گفت پیغمبر راستگوی، زگهواره تا گور دانش بجوی».
در همین رابطه ارسطو فیلسوف یونان باستان نیز در خصوص آموزش گفته بود: به همان اندازه که زنده از مرده متفاوت است، تحصیل کرده از بی سواد متفاوت است. و ویکتور هوگو نویسنده رمان جاودانه «بینوایان» با اعجاب کلماتش حق مطلب درباره اهمیت آموزش را با گفتن این جمله ادا کرد. «هر کس در مدرسه ای را باز کند، در زندانی را بسته است».
برای روئیت ادامه خبر لینک زیر را کلیک کنید 
https://b2n.ir/690148
فهرست