در طرح بینایی سنجی به ۵۰۰ کودک مناطق محروم عینک اهدا می شود

تهران – ایرنا – مدیرعامل موسه مردم نهاد پویا (همیاران فرهنگ و هنر) گفت: پویش طرح بینایی سنجی دانش آموزان مناطق کم برخوردار راه‌اندازی شده و قرار است طی این پویش به ۵۰۰ کودک مناطق محروم عینک اهدا شود.

احسان افسریان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: هدف مجموعه پویا بورسیه تحصیلی کودکان در مناطق کم برخوردار و حمایت از آنان است. به همین دلیل تاکنون موفق به شناسایی تعدادی از کودکانی شده ایم که وضعیت بینایی آنها ضعیف و دارای مشکل است و نیاز به عینک یا تعویض عینک دارند اما قادر به انجام این کار نیستند.

وی تاکید کرد: خانواده های این بچه ها به دلیل وضعیت بد اقتصادی قدرت تهیه عینک یا تعویض عینک برای فرزندان خود را ندارند. در نتیجه این بچه ها با مشکلاتی از جمله تنبلی چشم، افزایش نمره چشم و در نهایت افت تحصیلی مواجه اند. حتی عده ای از آنها نمی دانند مشکل بینایی دارند و چشمشان ضعیف شده است.

مدیرعامل موسسه مردم نهاد پویا ادامه داد: آموزش و پرورش هر ساله اوایل مهر ماه اقدام به راه اندازی طرح بینایی سنجی در مدارس می کند و در این طرح کودکانی که چشم هایشان ضعیف است شناسایی می شوند اما عینکی به آنها اهدا نمی شود.

افسریان تصریح کرد: به همین دلیل برای حل مشکل برخی کودکان شناسایی شده در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی، پویشی تحت عنوان طرح بینایی سنجی دانش آموزان مناطق کم برخوردار و اهدای عینک برای آنها راه اندازی کردیم تا در جریان این طرح و تهیه عینک مناسب، مشکلات بینایی این کودکان تاحدودی حل شود و دچار افت تحصیلی نشوند.

افسریان با بیان اینکه تاکنون حدود یک سوم از مبلغ مورد نظر این پویش تهیه شده، ادامه داد: هر کسی می تواند با کمک نقدی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان بانی یک کودک محروم شود و در این طرح مشارکت داشته باشد.

مدیرعامل موسسه پویا خاطرنشان کرد: این طرح جنبه حمایتی دارد و بدون شک پس از تهیه عینک نیز، کودکان رها نمی شوند. اطلاعات هویتی آنها در پرونده ای ثبت می شود و هر ساله وضعیت بینایی کودکان مورد بررسی قرار می گیرد تا اگر نیاز به تعویض عینک داشته باشد، اینکار برای آنها انجام شود.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه در فاز اول این طرح قرار است ۵۰۰ دانش آموز صاحب عینک شوند، افزود: این بچه ها به نزدیک ترین کلینیک بینایی سنجی نزدیک به شهر یا روستایشان مراجعه کرده و بینایی آنها بررسی می شود. سپس اطلاعات وضعیت بینایی آنها در اختیار موسسه قرار گرفته و در تهران عینک ها تهیه و سپس تحویل این کودکان خواهد شد اما تصمیم داریم با مشارکت مردم و خیرین کودکان مناطق محروم بیشتری را تحت پوشش این طرح قرار داده و برای آنها نیز عینک تهیه کنیم.

موسسه پویا «همیاران فرهنگ و هنر»، مؤسسه ‏ای غیرانتفاعی و غیردولتی است که با همت جمعی از افراد با تجربه درحوزه مدرسه سازی، مدرسه یاری و توانمندسازی جوانان و نوجوانان مناطق محروم، تأسیس شده است.

این موسسه با هدف گسترش آگاهی و کارآیی که اولین قدم در مسیر فقر زدایی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، در کنار آموزش های علمی و نظری، زمینه های ارتقای مهارت های فنی و حرفه ای را برای همگان فراهم کرده تا رشد و تربیت انسان هایی باسواد، ماهر و با نشاط را در تمام زمینه های اجتماعی میسر کند.

منبع خبر

فهرست