بیشترین اعتبارات دولتی به کدام استان اختصاص یافت؟

دکتر مهراله رخشانی مهر معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با آیت الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سفری که به استان سیستان و بلوچستان داشت دیدار کرد.

دکتر رخشانی مهر در این دیدار به ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته در سال 98 پرداخت و گفت: استان سیستان و بلوچستان به لحاظ سرانه فضای آموزشی جایگاه مناسبی ندارد و طی این یکی دو سال اخیر عزم ما بر این بود که تا حدودی این فاصله ها را کمتر کنیم به طوری که در طول سال 98 بیشترین اعتبارات مصوب ردیف های دولتی را با رقمی در حدود 400 میلیارد تومان به استان سیستان و بلوچستان اختصاص دادیم و استان تهران با رقمی در حدود 200 میلیارد تومان بعنوان استان دوم بود.

وی افزود: خوشبختانه با افزایش اعتبارات و تلاش همکاران­مان در اداره کل نوسازی مدارس استان توانستیم همه پروژه­هایی را که در سال های قبل به دلیل کمبود اعتبار نیمه­تمام رها شده بود را فعال کنیم.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور عنوان کرد: استان سیستان و بلوچستان در جذب منابع خیرین مدرسه ساز جزو استان های برتر کشور بوده است که در سال گذشته در بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز رتبه سوم جذب تعهدات خیرین را بخود اختصاص داد.

وی ابراز امیداواری کرد با حفظ روند رو به رشد اعتبارات دولتی و همچنین حضور خیرین مدرسه ساز سیستان و بلوچستان تا حدودی بشود مشکلات فضاهای آموزشی را برطرف کرد.

دکتر رخشانی مهر افزود: در چند حوزه خاص بطور ویژه برای استان سیستان و بلوچستان هدف گذاری نمودیم، یکی جمع آوری مدارس خشتی و گلی از استان بود که این مهم در سال 98 انجام شد و خوشبختانه پرونده کلاس درس خشتی و گلی در استان سیستان و بلوچستان و به طبع آن در کشور بسته شد.

معاون وزیر ادامه داد: کار دیگری که برای استان سیستان و بلوچستان هدف گذاری کردیم جمع آوری بخاری های نفتی از کلاس های درس است، چرا که استان سیستان و بلوچستان بدلیل اینکه زیرساخت های گاز در آن وجود نداشت بیشترین بخاری های نفتی در مدارس را این استان داشت و ما 100 میلیارد تومان نقدی در سال 98 برای این موضوع در نظر گرفتیم که ابلاغ شد و کارهای بسیار خوبی صورت گرفت و تعداد قابل توجهی از بخاری های نفتی جمع آوری شده و برای سال 99 برای اینکه به این امر سرعت ببخشیم از استان های خراسان رضوی و تهران بعنوان استان معین استفاده خواهیم نمود و ان شاالله تا پایان سال، بخاری های نفتی از کلاس های درس استان جمع آوری خواهد شد.

وی افزود: همچنین در بحث تعداد کلاس تحویلی در سال 98 خوشبختانه با تلاش همکاران در اداره کل نوسازی مدارس استان روند تعداد کلاس درس تحویلی نسبت به سالهای اخیر افزایشی بوده است بطوریکه در سال 96 تعداد 770 کلاس درس و در سال 97 تعداد 742 کلاس درس به بهره برداری رسیده است و این رقم در سال 98 به 1012 کلاس درس در استان رسیده است که نشان دهنده تزریق اعتبارات به استان و فعال شدن پروژه های نیمه تمام دارد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان نیز در این دیدار ضمن اشاره به اهمیت تعلیم و تربیت و تامین زیرساخت های لازم برای آموزش و پرورش اظهار داشت: با توجه به فاصله معنادار استان در بسیاری از شاخص‌ها و زیرساخت ها با میانگین کشوری، همت جهادگونه و تلاشی مضاعف از سوی مسئولین برای جبران این عقب ماندگی تاریخی را نیاز دارد.

آیت الله محامی موضوع افزایش جمعیت و موالید در سیستان و بلوچستان را یکی از عوامل عدم تعادل بین اقدامات و فراهم نمودن امکانات با نیازهای موجود عنوان نمود.

امام جمعه زاهدان بر بهره گیری از ظرفیت کم نظیر خیرین و مشارکت همه جانبه و فراگیر آنان در حوزه های مختلف به ویژه حوزه ساخت و ساز و احداث فضاهای آموزشی و تجهیز این فضاها به امکانات مورد نیاز تاکید نمود.

وی در پایان، فعالیت و قدم برداشتن در جبهه فرهنگی را نیازمند خدمتی صادقانه و شبانه‌روزی دانست و از مجموعه برنامه ها و فعالیت های سازمان نوسازی مدارس کشور در خصوص تامین و تجهیز فضاهای آموزشی استان سیستان و بلوچستان قدردانی نمود.

فهرست