اهمیت ساخت، توسعه و بازسازی مدرسه

ساخت، توسعه و بازسازی مدرسه در تمام مناطق کشور باید همواره در اولویت امور کشور باشد. زیرا کودکان این سرزمین ارزشمندترین سرمایه‌های ملی هستند. آموزش و پرورش نسل آینده بهترین سرمایه‌گذاری برای پیشرفت هر کشور است. بنابراین با توجه به مسائلی مانند تحرک جمعیت باید برای ساخت، توسعه و بازسازی مدرسه‌ها برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم. این موضوع از یک سو در نقاط محرومی مانند سیستان و بلوچستان و از سوی دیگر در شهرهای بزرگ باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. افزایش جمعیت در مناطق محروم به دلیل آمار بالای فرزندآوری و در شهرهای بزرگ به دلیل مهاجرت است. بنابراین مسئله تأمین فضای آموزشی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. شاید مرور اهداف ارزشمند این اقدام، همگان را برای مشارکت در این عرصه ترغیب نماید.

اهداف ساخت، توسعه و بازسازی مدرسه

برقراری عدالت اجتماعی

یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی ایران برقراری عدالت اجتماعی در کشور است. عدالت آموزشی و برخورداری یکسان همه افراد از امکانات و خدمات آموزشی بخشی از عدالت اجتماعی محسوب می‌شود. کمبود فضای آموزشی و مدارس فرسوده یکی از مشکلات اساسی مناطق محروم کشور است. افزایش جمعیت در مناطقی مانند استان سیستان و بلوچستان موجب شده این مناطق همواره نیازمند ساخت، توسعه و بازسازی مدرسه‌ها باشند. به دور از عدالت اسلامی است که کودکان با استعداد و توانمند مناطق محروم، امکان تحصیل و پیشرفت در زندگی را نداشته باشند. مسئله اینجاست که کودکان محروم از امکانات آموزشی در آینده نیز نمی‌توانند نقشی در توسعه منطقه و بهبود شرایط زندگی خود داشته باشد. در نتیجه فقر و محرومیت در این مناطق ماندگار می‌شود.

حفظ سلامت عمومی

بافت فرسوده مدارس از دیگر معضلات مهم آموزش و پرورش است. متأسفانه نظام آموزشی هنوز موفق به تأمین فضای آموزشی مورد نیاز تمام مناطق کشور نشده است. لذا بازسازی مدارس فرسوده در اولویت دوم قرار گرفته است. در حالی که بی‌توجهی به مرمت و بازسازی مدارس قدیمی سلامت دانش‌آموزان را تهدید می‌کند. دانش‌آموزان، والدین و معلمان نباید دغدغه‌ای از بابت بافت فرسوده مدرسه داشته باشند. زیرا این امر علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روانی آنها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه فرایند آموزش در چنین محیطی دچار اختلال می‌شود.

پیشگیری از حوادث ناگوار

مهمترین ویژگی حوادث ناگوار، رخداد ناگهانی آنهاست. حوادث ناگواری مانند آتش‌سوزی در مدرسه می‌تواند داستانی غم‌انگیز و ناتمام مانند داستان دختران شین‌آباد ایجاد کند. برنامه‌ریزی دقیق برای ساخت، توسعه و بازسازی مدرسه‌ها به سادگی می‌تواند از چنین حوادث ناگواری پیشگیری نماید. تجهیز مدارس به امکانات رفاهی اولیه باید جزو ملزومات ساخت مدرسه باشد. امکاناتی از قبیل تجهیزات سرمایشی و گرمایشی استاندارد، تجهیزات ایمنی و سرویس بهداشتی نباید به عنوان یک گزینه اختیاری لحاظ شود. این امر به جز تأمین بودجه به یک بانک اطلاعاتی جامع و مسئول واحد نیاز دارد. با اعلام نیازهای مدارس کشور به ترتیب اولویت در یک بانک اطلاعاتی عمومی می‌توان از مشارکت مردم و خیرین به صورت هدفمند بهره‌مند شد.

ساخت جامعه بهتر

همه والدین آرزو دارند فرزندشان در محیطی سالم و امن پرورش یابد. هر قدر در انتخاب مهد کودک و مدرسه فرزندمان وسواس به خرج دهیم در نهایت فرزند ما نیز روزی وارد جامعه‌ای بزرگ و نامحدود خواهد شد. در آن روز ما نمی‌توانیم از مواجهه فرزندمان با اقشار مختلف جامعه جلوگیری کنیم. بنابراین تنها راه حمایت از فرزندمان، تلاش برای ساخت جامعه‌ای بهتر و سالم‌تر است. مدرسه‌سازی بهترین راه برای پرورش تمام اقشار جامعه است. وقتی تمام افراد یک نسل در سطوح مختلف اجتماع از امکانات آموزشی مناسب برخوردار باشند می‌توانیم به نسل سالم و پویای آینده امیدوار باشیم. یکی از بهترین راههای مبارزه با معضلات اجتماعی، تلاش برای پرورش نسل آینده از دوران کودکی است. مدرسه‌سازی کوتاه‌ترین مسیر برای افزایش آگاهی جامعه و ارتقاء سطح فرهنگی آن است.

حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم چه منافعی دارد؟

حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم موضوعی است که به تازگی مورد توجه کارشناسان امر قرار گرفته است. این یک راهکار اصولی است که منافع کوتاه مدت و بلند مدت فراوانی دارد. توانمندسازی نیازمندان هم مشکلات فعلی آنها را برطرف می‌سازد و هم آینده آنها را اصلاح می‌کند. در حالی که روشهای سنتی کمک به نیازمندان همواره آنها را در فقر و نیازمندی محبوس می‌سازد. ما در این مطلب مهمترین مزایای حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم را بیان خواهیم کرد.

توسعه اقتصادی کشور

حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش آموزان از ضروریات تربیت نیروی انسانی کارآمد کشور است. توسعه اقتصادی کشور مستلزم ارتقاء هم‌زمان دانش و مهارت در افراد است. بهترین زمان برای این اقدامات، دوران تحصیل دانش‌آموزان است. باید استعداد و توانایی افراد در دوران تحصیل شناسایی شده و در عمل سنجیده شود. حرفه آموزی و توانمندسازی دانش آموزان موجب می‌شود عمر و انرژی جوانان در مسیر غلط هدر نرود. کسانی که در نوجوانی فرصت تجربه حرفه‌های گوناگون را داشته باشند می‌توانند مسیر مشخصی برای ورود به جامعه انتخاب کنند که لزوماً از کنکور و دانشگاه نیست. این امر سبب می‌شود همه نوجوانان بی‌دلیل به دنبال دریافت مدرک دانشگاهی ولو در رشته‌ای که علاقه و استعدادی در آن ندارند، نباشند.

محرومیت زدایی

معضلاتی نظیر مهاجرت، فقر و بیکاری در مناطق محروم بیداد می‌کند. بهترین راه آن است که از طریق حرفه آموزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم آنها را برای ارتقاء سطح زندگی خود یاری کنیم. حرفه آموزی باید با در نظر گرفتن منابع و امکانات موجود در هر منطقه صورت گیرد. بسیاری از مناطق محروم از یک سو در زمینه خدمات رفاهی و اجتماعی دچار کمبود هستند. از سوی دیگر به دلیل فقر و بیکاری آمار مهاجرت بالایی دارند. حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم می‌تواند افراد بومی هر منطقه را برای ارائه خدمات رفاهی به مردم همان منطقه پرورش دهد. دولت و خیرین نیز می‌تواند برای تأمین امکانات و تجهیزات کار اقدام نمایند.

آموزش ماهیگیری

کمک‌های مردمی با مشارکت فعال خیریه‌ها در کنار تسهیلات دولتی، سالهاست به مناطق محروم اهدا می‌شود. اما هرچه بر تعداد مؤسسات خیریه افزوده می‌شود از تعداد محرومین و نیازمندان کاسته نمی‌شود. این امر شاید حاصل یک اشتباه استراتژیک در این مسیر باشد. اهدا کمک‌های موردی و حمایت‌های موقتی، راه‌حل مناسبی برای محرومیت‌زدایی نیست. مسئله، همان مثل معروف “دادن ماهی یا آموزش ماهیگیری” است. در زمانی که امکان توانمندسازی نیازمندان وجود دارد اهدای کمک‌های موقتی، انتخاب درستی نیست. ما می‌توانیم از طریق حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم، آینده آن منطقه را متحول سازیم.

مزیت رقابتی

کشور ما ایران، ترکیب متنوعی از اقوام و فرهنگ‌های مختلف است. مردم هر منطقه از این کشور آداب و رسوم، محصولات و صنایع دستی خاص خود را دارند. هریک از این موارد می‌تواند به یک مزیت رقابتی برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق تبدیل شود. کافی است با حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم آنها را در مسیر راه‌اندازی کسب و کار یاری کنیم. بدین ترتیب هم چرخه تولید در کشور رونق می‌یابد هم معضل بیکاری در مناطق محروم حل می‌شود.

نمونه موفق حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم

یک نمونه موفق در این حوزه، طرح “احیای فرهنگ استاد شاگردی” است. در این طرح، حرفه آ‌موزی و توانمندسازی دانش‌آموزان مناطق محروم در یک کارگاه واقعی و زیر نظر استادکار به عنوان کار پاره‌وقت یا کار تابستانی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است اغلب این افراد به سبب شرایط زندگی ناگزیر به کسب درآمد هستند. از این رو با حمایت خیرین، دانش‌آموزان در این طرح در حین مهارت‌آموزی، به عنوان شاگرد درآمد نیز دریافت می‌کنند. بدین ترتیب نوجوانان از بزهکاری و مشاغل کاذب دور می‌شوند و فرصتی برای اشتغال سالم و تغییر آینده این افراد فراهم می‌شود.

 

فهرست